Spis treści:
-
Jak powstaje odleżyna?
-
Jak szybko powstają odleżyny?
-
Czy odleżyny mogą doprowadzić do śmierci
-
Laserowe leczenie odleżyn
Jak powstaje odleżyna?
Odleżyna jest uciskowym uszkodzeniem tkanek, które powstało na skutek zaburzenia krążenia krwi i doprowadziło do zahamowania mikrokrążenia w tkankach i w konsekwencji do zmian martwiczych w obrębie tkanek.
Proces chorobowy, w trakcie którego powstaje odleżyna, odbywa się w obrębie skóry oraz tkanki podskórnej, często dotyka również mięśni i kości.
Odleżyna jest niejako rezultatem wewnętrznej odpowiedzi organizmu na działające siły zewnętrze: siłę nacisku i siły poprzecznych. Stąd tak ważna staje się profilaktyka i stosowanie odpowiednich mat przeciwodleżynowych oraz
poduszek na odleżyny, które będą niwelowały te siły.
Jak szybko powstają odleżyny?
Odleżyny mogę powstać nawet już po 2 godzinach trwania nieprzerwanego, silnego ucisku.
Skutkiem występowania odleżyn, u pacjenta, jest ból, obniżenie jego komfortu psychicznego, jak również możliwość powstania zakażenia w miejscu rany odleżynowej oraz martwicy.
Czy odleżyny mogą doprowadzić do śmierci
W sytuacji gdy doszło do przerwania ciągłości skóry, rana odleżynowa może stać się miejscem rozwoju drobnoustrojów. Z kolei drobnoustroje mogą być źródłem zakażenia krwi wywołującym bakteriemię.
Do bakterii powszechnie obecnych w ranach przewlekłych należą Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa i beta-hemolizujące paciorkowce, które powodują opóźnienie w gojeniu się odleżyn.
Ponadto bakterie przyciągają reaktywne formy tlenu oraz leukocyty, co potęguje proces zapalny. Wskutek tych działań odleżyny mogą doprowadzić do zakażenia tkanek miękkich i w konsekwencji wywołać groźną dla życia pacjenta bakteriemię.
Laserowe leczenie odleżyn
Laserowe leczenie odleżyn polega na działaniu na ranę odleżynową różnego rodzaju światłem.
Absorpcja światła daje efekt przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Laseroterapia pozwala również na poprawienie ukrwienia się tkanek oraz pobudza komórki do procesów naprawczych.
Według badań zastosowanie światła ultrafioletowego C (UVC) prowadzi do zmniejszenia ilości bakterii, które można znaleźć w odleżynach i ranach odleżynowych.
Zastosowanie laseroterapii w leczeniu odleżyn znacznie zmniejsza czas gojenia się odleżyn typu 2.
Tym niemniej, ponieważ długotrwała ekspozycja na promieniowanie laserowe może mieć działanie mutagenne, nie rekomenduje się laseroterapii oraz podczerwieni do leczenia ran odleżynowych.