Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Materac przeciwodleżynowy - jak działa?
2.jpg

Materac przeciwodleżynowy to właściwie element obowiązkowy w przypadku osób długotrwale leżących np. w podeszłym wieku, sparaliżowanych, po urazach, czy zabiegach chirurgicznych. Najważniejszym zadaniem materaca przeciwodleżynowego jest zapobieganie ranom odleżynowym. Czym charakteryzuje się i jak działa materac przeciwodleżynowy?


Czym są odleżyny?


Gdy przebywamy w pozycji leżącej nacisk ciała na materac nie jest równomierny. Jest on większy w obszarach styku podłoża z wypustkami kostnymi np. w okolicach łopatek, bioder, kości ogonowej, potylicy, łokci czy pięt. Osoba zdrowa, bez ograniczeń ruchowych, na zbyt długie uciskanie poszczególnych punktów reaguje naturalnie zmianą pozycji, nawet w czasie głębokiego snu. Osoba unieruchomiona, czy z ograniczonymi możliwościami motorycznymi nie ma takiej możliwości. Długotrwały, nieprzerwany nacisk punktów na ciele skutkuje niedotlenieniem tkanek. Początkowo może to skutkować niepozornymi zaczerwienieniami, czy siniakami, jednak z czasem niedotlenione komórki obumierają i tworzą bolesne, głębokie i trudne do zwalczenia rany, które sięgać mogą skóry właściwej, a nawet kości. Czas powstawania odleżyn to kwestia bardzo indywidualna – czasami pierwsze ślady na ciele pojawiają się już po kilku dniach, a u niektórych pacjentów nie ma zmian nawet po wielu tygodniach w pozycji leżącej. Odleżyn ani ryzyka ich powstawania nie można jednak bagatelizować. Gdy już się pojawią to sprawiają duży ból i dyskomfort oraz bardzo trudno się goją. Są bardzo groźne dla osłabionych chorobą pacjentów, ponieważ przez ranę łatwo zaatakować mogą bakterie, czy drobnoustroje. Na materac przeciwodleżynowy nigdy nie jest za późno! Jeżeli rany już powstały pomoże on w ich leczeniu i podniesie on komfort życia pacjenta.


Jak działa materac przeciwodleżynowy - tradycyjny? 


Materace przeciwodleżynowe dzięki swojej specyficznej budowie odciążają uciskane punkty na ciele oraz stymulują pracę tkanek. Standardowy materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy podzielony jest na komory o różnym kształcie, które cyklicznie unoszą się i opadają dzięki ciśnieniu regulowanemu przez zewnętrzną pompę. Ruch podłoża zmniejsza ryzyko odleżyn, a także napięcie mięśni i stawów, a przez to ból i dyskomfort osoby leżącej.
Niewątpliwą zaletą materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego jest stosunkowo niska cena. Jest on również łatwy w użyciu - wystarczy umieścić go na łóżku i przykryć prześcieradłem.
Do wad zaliczyć można słabą wentylację ciała osoby leżącej - jest wypełniony powietrzem, a więc musi być idealnie szczelny. Istnieje tu ryzyko przebicia – materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy z nieszczelną komorą nie będzie odpowiednio spełniał swoich funkcji, a poddanie go naprawie wymaga czasowego wyłączenia z użytkowania. Do najczęściej wymienianych wad, jakie ma materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy można zaliczyć także hałas powodowany przez zewnętrzną pompę, który może być uciążliwy zarówno dla pacjenta, jak i osób w jego najbliższym otoczeniu. Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy musi być bowiem podłączony do prądu nie tylko na czas wypełniania go powietrzem, ale stale – pompa nieprzerwanie musi pracować by spełniał on swoją funkcję.


Materac przeciwodleżynowy w formie innowacyjnej maty przeciwodleżynowej MEDiMAT ™


Nowoczesną formą materaca przeciwodleżynowego jest mata przeciwodleżynowa MEDiMAT™. To produkt innowacyjny na skalę światową, powstały w oparciu o nowoczesną technologię dzianiny 3D, zwanej również dzianiną dystansową. Ma ona formę przestrzennej siatki, w której wyróżniamy trzy warstwy:

- wierzchnią - w pełni oddychającą, która doskonale odprowadza wilgoć,
- środkową - w postaci odpowiednio zorientowanych monofilamentów , które determinują sprężystość maty, odpowiedni kierunek cyrkulacji powietrza i odprowadzania wilgoci z warstwy wierzchniej materiału oraz utrzymują niezbędny dystans między warstwą wierzchnią i spodnią,
- spodnią - która odpowiada za stabilizację i odpowiednie usytuowanie materiału.


Materac przeciwodleżynowy w formie maty MEDiMAT ™ z dzianiny 3D charakteryzuje się:


- Siatkową strukturą, która delikatnie masuje ciało i poprawia mikrokrążenie skórne.

Mata dzięki zróżnicowanej gęstości splotów wewnętrznych filamentów daje efekt relaksacyjno – akupresurowy, pobudza i dotlenia komórki, co może bezpośrednio zapobiegać powstawaniu odleżyn.

- Wysoką sprężystością.

Delikatnie pracująca pod naciskiem warstwa środkowa daje bardzo dobre podparcie oraz redukuje nacisk punktowy wystających części ciała, co determinuje przeciwodleżynową właściwość maty oraz to, że wspomaga leczenie już istniejących zmian. Mata zachowuje swoje właściwości i dystans między warstwami wierzchnimi nawet przy dużym nacisku.

- Bardzo dużą przepuszczalnością powietrza, co wpływa na podstawowy powód powstawania odleżyn - niedotlenienie komórek.

Wnętrze maty zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciepło odprowadzane jest na zewnątrz, a ciało osoby leżącej się nie przegrzewa. Jest to bardzo ważna cecha produktu - szczególnie dla pacjentów, których stan chorobowy związany jest z gorączką. 

- Doskonałym odprowadzeniem wilgoci.
Woda, czy wszelkie płyny ustrojowe (np. pot) nie pozostają na powierzchni maty przeciwodleżynowej, lecz są odprowadzane na zewnątrz. Dzięki temu zapewniona jest komfortowa suchość skóry, a odizolowanie od wilgoci podnosi właściwości przeciwodleżynowe - ciepłe, wilgotne środowisko jest przecież doskonałym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów oraz przyspiesza powstawanie odleżyn. Mata przeciwodleżynowa MEDiMAT™ jest wzbogacona o jony srebra, które poprawiają jej właściwości higieniczne. Przewiewność oraz antybakteryjność maty czynią ją produktem hipoalergicznym.

Wygoda przede wszystkim


Mata przeciwodleżynowa MEDiMAT™ jest lekka i wygodna w użyciu - nie potrzebuje podłączenia do prądu ani emitującej hałas pompy. Dzięki temu nie wywołuje dyskomfortu u innych osób w bliskim otoczeniu oraz oczywiście u samej osoby leżącej. Materac przeciwodleżynowy w formie maty jest właściwie bezawaryjny. Nie da się go przebić ani zepsuć. Sprężysta warstwa środkowa nie zagniata się, nawet pod bardzo silnym naciskiem nadal zachowuje dystans do podłoża, a po jego zwolnieniu wraca do pierwotnej formy. Matę przeciwodleżynową można prać, a dzięki temu, że nie absorbuje wilgoci bardzo szybko schnie – w zwyczajnych warunkach domowych powinna być sucha w około 1 godzinę. MEDiMAT™ nie absorbuje również zapachów.

Mata przeciwodleżynowa jest bardzo łatwa w użyciu - wystarczy położyć ją na materacu, przymocować za pomocą gum i nakryć prześcieradłem. Jest pomyślana tak, by można było jej użyć na łóżku, ale również na kanapie, czy narożniku. Dzięki zastosowanej strukturze warstw wierzchnich zarówno prześcieradło nie suwa się po macie, jak również mata nie przesuwa się względem podłoża. W przeciwieństwie do materacy zmiennociśnieniowych nie ma tu też nieprzyjemnego szelestu i ciągłych dźwięków wywoływanych przez pompujące się strefy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl