Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Nocne poty - kiedy mówimy o nocnych potach i co może je powodować? Jak poprawić jakość snu?
12.jpg

Nawracające nocne poty dotykają wiele osób. Jest to objaw dość uciążliwy, jednak na tyle nieswoisty, że nie jest możliwe przypisanie go jednemu, konkretnemu schorzeniu. Zwykle nocne poty nie zwiastują groźnej choroby, jednak jeżeli towarzyszą im inne, niepokojące symptomy należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. O czym może świadczyć nocne pocenie?

Kiedy mówimy o nocnym poceniu?

Musimy pamiętać, że spocenie się jednej nocy zwykle nie powinno być powodem do niepokoju. O nadmiernej potliwości w czasie snu mówimy, kiedy zjawisko występuje systematycznie i nie ma związku z warunkami zewnętrznymi.

Niewłaściwe warunki snu

Najbardziej prozaicznym powodem pocenia się w nocy mogą być niewłaściwe warunki panujące w sypialni. Naturalną sytuacją jest, gdy w odpowiedzi na zbyt wysoką temperaturę organizm stara się uniknąć przegrzania przez wydzielanie potu. Przyjmuje się, że optymalna do spania temperatura w pomieszczeniu mieści się w przedziale 16 – 19 stopni Celsjusza, jednak jest to bardzo indywidualna sprawa. Jedni uwielbiają spać przy 17 stopniach, inni marzną w nocy przy 20. Niezależnie od pory roku warto przed snem dobrze wywietrzyć pomieszczenie, a zimą przykręcić kaloryfery. Nocne pocenie może wzmagać także zbyt gruba kołdra, a także piżamy z domieszką sztucznych, nieoddychających włókien.

Nocne poty, a infekcje

Nadmierne pocenie w czasie snu bardzo często towarzyszy przeziębieniu i grypie. Jest to związane z gorączką, która zwykle wzmaga się wieczorem oraz w nocy. Napotnie mogą działać także leki przeciwgorączkowe oraz preparaty ziołowe zawierające np. kwiat lipy, sok malinowy, czy ekstrakt z czarnego bzu. W tym wypadku pocenie jest zupełnie naturalną reakcją organizmu, który dąży do obniżenia temperatury ciała.

Przy nocnych potach, również związanych z wysoką gorączką, podniesienie komfortu snu może zapewnić oddychająca mata MEDiMAT umieszczona pod prześcieradłem, która zapewni swobodną cyrkulację powietrza, a także świetnie odprowadzi nieprzyjemną dla ciała wilgoć.

Nocne poty u dzieci

U wielu niemowląt i małych dzieci pocenie tuż po zaśnięciu jest naturalnym objawem. Bardzo często wiąże się ono po prostu z przegrzaniem i zbyt szczelnym otulaniem malucha kołdrą. Dzieci mogą być dotknięte nocnymi potami przez zbyt duży stres, jaki odczuwają w ciągu dnia, a także przez to, że mają senne koszmary. Oprócz podłoża emocjonalnego nocne poty mogą oznaczać u dzieci na przykład choroby o podłożu hormonalnym, przewlekłe infekcje, alergie czy choroby skóry.

Każdy niepokojący przypadek nocnych potów u dziecka warto skonsultować z lekarzem, szczególnie jeżeli towarzyszą im inne symptomy. Pomoże on określić źródło problemu i, jeśli okaże się to konieczne, zadecyduje o leczeniu malucha.

Mata na nocne pocenie

Komfort snu można poprawić sięgając po MEDiMAT. Jest to przestrzenna mata, która dzięki specyficznej budowie zachowuje dystans między ciałem a podłożem. Umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i utrzymanie fizjologicznej temperatury ciała. Dzięki temu nawet po nakryciu się kołdrą unikniemy efektu “termosu”, a skóra będzie oddychać. Mata MEDiMAT ma strukturę podobną do plastra miodu i wewnętrzne włókna, które doskonale odprowadzają wilgoć, jednocześnie nie absorbując jej. Pot zostaje więc odprowadzony włóknami w dół i odizolowany od skóry, a osoba cierpiąca na nocne poty ma mniejszą szansę obudzenia się w nieprzyjemnej, mokrej plamie.

Więcej przeczytacie tutaj: MEDiMAT mata na nocne pocenie

Nocne poty przy obturacyjnym bezdechu sennym

Obturacyjny bezdech senny to choroba, której najbardziej znanym objawem jest chrapanie we śnie. O OBS mówimy, kiedy dochodzi do wielokrotnych, powtarzających się epizodów zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła mimo wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Podczas bezdechów uruchamiają się objawy wegetatywne, które mają sprawować kontrolę nad przemianą materii i działaniem narządów. Przy OBS występować mogą: nadmierne pocenie, duszności, kołatanie serca, czy niepokój.

Nieleczony bezdech senny może być powodem nie tylko ciągłego zmęczenia, ale także kłopotów z sercem, czy nadciśnienia dlatego nie można go ignorować!

Przyczyny neurologiczne nocnych potów

Nocne poty mogą mieć podłoże neurologiczne. Bardzo intensywne pocenie może towarzyszyć na przykład jamistości rdzenia. Przy tym schorzeniu w rdzeniu kręgowym pojawiają się jamy wypełnionych płynem. W większości przypadków przyczyna jamistości rdzenia nie jest znana, ale może być ona powodowana np. przez uraz, infekcję, czy rozszczep kręgosłupa. Jamistości rdzenia oprócz potliwości często towarzyszy zaburzenie czucia, czy zanik mięśni.

Również w przypadku neuropatii, jednym z symptomów mogą być nocne poty. Choroba ta wiąże się z uszkodzeniem lub stanem zapalnym nerwów obwodowych, czyli struktur odpowiadających za przekazywanie impulsów nerwowych między różnymi częściami organizmu. Dodatkowymi symptomami neuropatii mogą być zaburzenia czucia, drętwienie, czy niedowłady.

Nadmierne pocenie może towarzyszyć także nagłym napadom wysokiego ciśnienia. Skoki mogą mieć podłoże emocjonalne, mieć związek z wysiłkiem fizycznym, czy zmianami pogody, ale mogą też być jednym z pierwszych objawów groźnych chorób (np. guza nadnerczy, zwężenia cieśni aorty, czy zespołu Cushinga) dlatego nie należy ich ignorować. Skokom ciśnienia oprócz nocnych potów mogą towarzyszyć bóle i zawroty głowy, ból oczu, czy mdłości.

Nadmierna potliwość przy cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która niestety stała się na tyle powszechna, że uznano ją za chorobę cywilizacyjną. Wynika ona z defektu produkcji lub działania insuliny odkrywającej kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów. Nadmierne pocenie przy cukrzycy związane jest przede wszystkim ze stanem hipoglikemii, czyli niskiego poziomu glukozy we krwi. Wydzielanie potu jest sygnałem dla organizmu, by sięgnąć po pożywienie, a także skutkiem uwalniania hormonów, które mają pomoc nam walczyć ze stresem związanym ze spadkiem glukozy. Cukrzyca może powodować także neuropatię, o której pisaliśmy we wcześniejszym akapicie.

Nocne poty przy zaburzeniach endokrynologicznych

Choroby tarczycy mogą zaburzać pracę hormonów regulujących tempo przemiany materii i wpływających na transport wody. Nocne poty mogą być więc jednym z objawów nadczynności tarczycy. Poceniu o podłożu endokrynologicznym towarzyszy często kołatanie serca, nerwowość, drżenie rąk, czy utrata masy ciała. Konieczne jest w tym przypadku wykonanie badań zaordynowanych przez lekarza, w szczególności określenie poziomu TSH, T3 oraz T4.

Potliwość podczas menopauzy i andropauzy

Uderzenia gorąca i związana z nimi wzmożona potliwość to znany objaw menopauzy. Dla uściślenia - w znaczeniu medycznym menopauza jest dniem po ostatniej miesiączce w życiu kobiety, a okres, który ją poprzedza to klimakterium (przekwitanie) iwystępujące zwykle między 44, a 56 rokiem życia. Nocne poty i uderzenia gorąca mogą być jednym z pierwszych objawów klimakterium, występującym nawet na kilka lat przed menopauzą.

Potliwość związana ze zmianami hormonalnymi dotyczy również mężczyzn. Odpowiednikiem żeńskiego klimakterium u mężczyzn jest andropauza związana z obniżaniem stężenia testosteronu i innych hormonów. Nadmiernej potliwości towarzyszyć mogą zaburzenia snu, spadek masy mięśniowej, czy spadek libido.

Nadmierna potliwość idiopatyczna

Nadmierna potliwość idiopatyczna, czyli samoistna występuje na skutek zmienionego progu pobudliwości gruczołów potowych lub ich nieprawidłowej regulacji anatomicznej. W tej sytuacji nawet słaby bodziec powoduje wzmożone pocenie. Najczęściej pocenie zlokalizowane jest w obszarach dłoni, stóp, pach, czy twarzy i szyi. Nadmierna potliwość idiopatyczna bywa dolegliwością rodzinną. Korzystanie w ciągu nocy z doskonale odprowadzającej wilgoć maty może znacznie poprawić komfort snu osób dotkniętych wzmożonym poceniem.

Nocne poty jako objaw poważnych chorób

Wzmożone wydzielanie potu może być także symptomem bardzo groźnych dla życia chorób, np. nowotworów takich jak chłoniak ziarniczy, rak mózgu, czy trzustki. Często w takich przypadkach potliwości towarzyszą inne niepokojące dolegliwości jak osłabienie, nieuzasadnione chudnięcie, czy powiększenie węzłów chłonnych. Pocenie może towarzyszyć także boreliozie, czy zarażeniu wirusem HIV.

Nocne poty mogą mieć zupełnie błahe, łatwe do wyeliminowania przyczyny lub mogą być symptomem naturalnych zmian i reakcji zachodzących w naszym organizmie. Jednak mogą również świadczyć o infekcjach, czy chorobach zagrażających życiu. Dlatego nie można ich ignorować i należy zasięgnąć porady lekarskiej oraz zrobić komplet zaleconych badań, szczególnie w sytuacji, gdy potliwości towarzyszą inne, niepokojące objawy.

Komfort snu przy nocnych potach można podnieść przez wyeliminowanie pościeli i bielizny nocnej ze sztucznych włókien potęgujących pocenie, a także zastosowanie maty MEDiMAT, która pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, odprowadza ciepło i wilgoć, a przez to wspomaga utrzymanie fizjologicznej temperatury i komfortowej suchości skóry.

Matę znajdziecie TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl