
Spis treści:
-
Międzynarodowa definicja odleżyn
-
Odleżyny stopnie - międzynarodowy system klasyfikacji odleżyn
-
Stopień I odleżyn
-
Stopień II odleżyn
-
Stopień III odleżyn
- Stopień IV odleżyn
Międzynarodowa definicja odleżyn wg. NPUAP-EPUAP
Mianem odleżyny nazywamy miejscowe uszkodzenie skóry i/lub tkanki głębszej, które pojawia się, w wyniku ucisku, na wypukłości kostnej. Aby powstała odleżyny musi zaistnieć pewna liczba czynników, która będzie sprzyjała tworzeniu się odleżyny.
Odleżyny stopnie - międzynarodowy system klasyfikacji odleżyn
Stopień I odleżyn Nieblednący rumień
Pierwszy stopień odleżyn cechuje się nieuszkodzoną skórą na której pojawiło się nieblednące zaczerwienienie nad wypukłością kostną. Miejsce w którym tworzy się odleżyna da się rozpoznać po tym, że może być bolesne, twarde lub miękkie, cieplejsze lub chłodniejsze od sąsiedniej tkanki.
Stopień II odleżyn Zmniejszona grubość
Drugi stopień odleżyn charakteryzuje się częściową utratą grubości skóry właściwej, który wygląda jak płytki, otwarty wrzód z czerwono różowym dnem. Może mieć kształt otwartego lub pękniętego pęcherzyka z płynem surowiczym lub surowiczo-krwistym.
Stopień III odleżyn Pełna utrata grubości skóry
W trzecim stopieniu odleżyn dochodzi do pełnej utraty grubości skóry. Może być widoczny tłuszcz podskórny, ale kość i mięsnie nie są jeszcze odsłonięte.
Stopień IV odleżyn Pełna utrata grubości tkanki
Czwarty stopień odleżyn rozpoznaje się po pełnej utracie grubości tkanki, odsłonięciu kości, ścięgna lub mięśni. Głębokość odleżyny zależy od miejsca w którym występuje.
INNOWACJA - Mata przeciwodleżynowa MEDIMAT AIRFLOW
