Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Potliwość w nocy
72.jpg

Spis treści:

  • Nadpotliwość przyczyny

  • Potliwość w nocy

  • Nocne pocenie się

  • Jak poradzić sobie z nadpotliwością?


Pocenie się w nocy nie musi zwiastować niczego złego. Często jego przyczyny bywają niegroźne. Nie należy jednak bagatelizować nocnego pocenia. Zwłaszcza, kiedy pojawiło się nagle i trwa dłuższy czas. Wówczas może być ono sygnałem ostrzegawczym, wysyłanym przez nasz organizm. Warto bliżej poznać przyczyny nocnego pocenia.

Nadpotliwość przyczyny

Nie ma jednej przyczyny, która jest odpowiedzialna za nocne pocenie się. Silne potliwość w trakcie snu może mieć bardzo wiele źródeł. Począwszy od przyjmowanych leków, przez różne schorzenia aż po takie błahostki, jak reakcja na materiał z jakiego wykonana jest pościel.

Potliwość w nocy

Jedną z głównych przyczyn pocenia się w nocy jest przyjmowanie leków napotnych. Do grupy tej należą przede wszystkim te medykamenty, które pomagają nam w walce z przeziębieniem czy grypą. Reakcja na te środki jest w pełni naturalna i wręcz pożądana, dlatego nie powinna budzić zaniepokojenia. Warto tu zaznaczyć, że już sama gorączka, a nawet infekcja wirusowa może nawet we wczesnej fazie objawiać się właśnie poprzez nadmierną potliwość podczas snu.

Sen to czas, w którym nas organizm nie tylko wypoczywa, ale także odreagowuje stres. Odbywa się to zarówno poprzez intensywne sny, ale także może mieć wpływ na nocne pocenie się. Reakcja na stres może przyjąć swoistą, opóźnioną formę, która objawi się w nocy.

Także to, co spożywamy w ciągu dnia, może mieć wpływ na to, jak zachowa się nasz organizm w nocy. Wszelkiego rodzaju używki, począwszy od kawy przez papierosy, a na alkoholu skończywszy mogą wywoływać nadmierną potliwość podczas snu.

Także silne zmiany hormonalne mogą wpływać na pocenie się podczas snu. Sytuacje takie będą miały miejsce najczęściej podczas okresu dojrzewania i menopauzy.

Obok niegroźnych przyczyn, nocne pocenie może być wywoływane także przez czynniki jednoznacznie niebezpieczne. Począwszy od bezdechu sennego, przez nadczynność tarczycy czy hiperglikemię, aż po chorobę nowotworową.

Nocne pocenie się

Nie każda sytuacje, w której po przebudzeniu pidżama klei się do ciała od nadmiaru potu, może być traktowana, jako przejaw nadmiernego pocenia się. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na warunki w jakich śpimy. O nadmiernym poceniu się w nocy mówimy wtedy, kiedy po przebudzeniu pidżama jest kompletnie mokra, a sen miał miejsce w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu. Należy także pamiętać, że pojawiające się sporadycznie nocne pocenie nie jest sygnałem, który powinien martwić. Dopiero, kiedy potliwość jest stanem ciągłym, bądź nawracającym należy zwrócić szczególną uwagę na własny organizm, w tym zasięgnąć porady lekarza.

Warto także zwrócić uwagę na higienę snu. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na jakość nocnego wypoczynku, ale także tego jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Organizm, który otrzymuje odpowiednią dawkę snu jest bardziej odporny zarówno na stres, jak i infekcje wirusowe. Co za tym idzie ogranicza to ryzyko wystąpienia nadmiernej potliwości.

Jak poradzić sobie z nadpotliwością?

Nocne pocenie nie ma jednej przyczyny. Dlatego też nie ma uniwersalnego sposobu na to by sobie z nim poradzić. Bez wątpienia skuteczną metodą radzenia sobie z efektami nadmiernej potliwości jest mata przeciwodleżynowa MEDIMAT. Pozwala ona na prawidłową cyrkulacje powietrza wokół ciała podczas snu, a także poprawia mikrokrążenie skórne. Dzięki temu potliwość może zostać częściowo ograniczona.

Bez wątpienia jednym ze sposób na radzenie sobie z nocnym poceniem jest używanie antyperspirantu. Ograniczy to potliwość oraz pozwoli na zachowanie uczucia świeżości.

Warto także zwrócić uwagę na to pod czym śpimy. Czasami to zbyt ciepła pierzyna jest przyczyna tego, że nasz organizm reaguje nadmierną potliwością. Warto zadbać o to, by pościel była wykonana z naturalnych materiałów. Pozwoli to na prawidłowe oddychanie naszego organizmu podczas snu.

Mata MEDIMAT AIRFLOW - wyrób medyczny polecany przy nadmiernym poceniu się. Trójwymiarowa dzianina 3D pozwala na swobodny przepływ powietrza, zapobiega poceniu się organizmu. 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl