Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Wiek emerytalny w Polsce
70.jpg

Spis treści:

  • Wiek emerytalny w Polsce

  • Wysokość emerytury w Polsce

  • Jak prawidłowo złożyć wniosek o przejście na emeryturę?


Przejście na zasłużoną emeryturę to moment w życiu, który otwiera bardzo wiele nowych możliwości. Choć związane z nim są także różnego rodzaju wyzwania, to dla większości z nas jest to wyjątkowo oczekiwany czas. Chcąc być jednak w pełni zadowolonym z emerytury warto pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.

Wiek emerytalny w Polsce

Wbrew powszechnie obowiązującemu przekonaniu w Polsce obowiązuje kilka granic wiekowych, od których można wnosić o przejście na emeryturę. 

Funkcjonują osobne progi dla żołnierzy, sędziów czy policjantów. W powszechnym systemie emerytalnym, od 1 października 2017 r., wiek emerytalny wynosi odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oznacza to, że dopiero po ukończeniu określonego ustawą roku życia, można składać wniosek o przejście na emeryturę. 

Nadto należy pamiętać, że obok ukończenie 60 bądź 65 lat przyznanie świadczenia emerytalnego jest uzależnione także od:
- opłacania składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień
- brak emerytury przyznanej z uwagi na ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Warto także zwrócić uwagę na to, że świadczenie emerytalne może być przyznane najwcześniej od dnia ukończenia wieku emerytalnego, ale tylko wtedy jeżeli w miesiącu urodzin został złożony wniosek o emeryturę. Jeżeli natomiast wniosek zostanie złożony później, świadczenie jest przyznane od miesiąca złożenia stosownego podania.

Wysokość emerytury w Polsce

Choć wizja przejścia na emeryturę jest kusząca, to trzeba pamiętać, że czas ten jest nierozerwalnie związany z utratą wynagrodzenia na rzecz świadczenie wypłacanego przez ZUS. Tym samym należy liczyć się z możliwością dużego spadku comiesięcznych przychodów. Warto jednak pamiętać, że w dużym stopniu to od osoby przechodzącej na emeryturę zależy to, jakiej wysokości świadczenie będzie otrzymywała.

Samodzielne wyliczenie kwoty emerytury nie jest proste. Zgodnie bowiem z definicją ustawową należy wziąć pod uwagę:
- wysokość kapitału początkowego: dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku,
- zwaloryzowane środki z OFE na subkoncie ZUS,
- zwaloryzowane środki uzyskane po 1 stycznia 1999 roku.

W dużym uproszczeniu można jednak przyjąć, że wysokość świadczenia emerytalnego jest zależna od wysokości składek odprowadzanych do ZUSu oraz momentu przejścia na emeryturę.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o przejście na emeryturę?

Wniosek o przejście na emeryturę – EMP- należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznym właściwym dla miejsca zameldowania. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. 

Do wniosku należy dołączyć komplet dokumentów. To, co się w nich zawiera jest uzależnione od tego, czy wnioskodawca ma już ustalony kapitał początkowy. W przypadku ustalonego już kapitału, wniosek nie wymaga dodatkowych załączników. Jeśli natomiast kapitał początkowy nie został ustalony, konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach.

Choć wniosek o przejście na emeryturę można złożyć w każdym miesiącu po ukończeniu wieku emerytalnego, to zdecydowanie najmniej korzystnym miesiącem jest czerwiec. Dzieje się tak wskutek schematu waloryzacji. Powoduje on, że w czerwcu podstawa obliczania emerytury według nowych zasad, podlega jedynie waloryzacji rocznej. Natomiast w pozostałych miesiącach jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie.

Mata przeciwodleżynowa MEDIMAT AIRFLOW - wyrób medyczny na odleżyny dla osoby starszej.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl