MEDiMAT AirFlow - mata przeciwodleżynowa z jonami srebra
Mata antyodleżynowa 90 x 200 cm MEDiMAT AirFlow stworzona przez technologów firmy Bowi Styl to wyrób medyczny klasy I zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady* oraz Ustawą o Wyrobach Medycznych**. Przeznaczona jest do stosowania w codziennej profilaktyce odleżyn zarówno w domu, jak i w placówce medycznej.
Do produkcji maty użyto dzianiny dystansowej 3D poprawiającej komfort wypoczynku i mikrokrążenie skórne. Dzianina zapewnia zmniejszenie bólu, odciążenie tkanek, redukcję nacisku punktowego, obniżenie napięcia mięśniowego oraz zwiększone uczucie relaksu. Trójwymiarowa struktura to także gwarant dobrego przepływu powietrza między ciałem użytkownika a podłożem. Produkt wzbogacony jest o jony srebra posiadające właściwości bakteriostatyczne i antyalergiczne.
Nowoczesna mata na odleżyny MEDiMAT AirFlow
MEDiMAT AirFlow 90 x 200 cm to innowacyjny produkt w całości wykonany w Polsce. Przeznaczony jest do stosowania jako nakładka przeciwodleżynowa na materac, na łóżko pojedyncze bądź na wersalkę. MEDiMAT zapobiega powstawaniu nowych odleżyn i wspomaga proces gojenia się wcześniej powstałych zmian odleżynowych I stopnia.
Omawiane podkłady przeciwodleżynowe przeznaczone są dla:
- osób długotrwale leżących, posiadających zmiany odleżynowe I stopnia,
- osób z ryzykiem powstania odleżyn, np. przy schorzeniach neurologicznych i niedowładach kończyn, po urazach lub zabiegach chirurgicznych,
- osób w stanach chorobowych związanych z wysoką gorączką,
- kobiet w ciąży,
- osób cierpiących na nadmierne nocne pocenie się,
- osób o każdej wadze, także tych otyłych (maksymalna waga pacjenta - 250 kg),
- osób ze schorzeniami kręgosłupa.
Mata przeciwodleżynowa MEDIMAT jest wyrobem medycznym klasy I, oznakowanym międzynarodowym znakiem CE zgodnie z Dyrektywą 93/42/EWG. Produkt został przetestowany w Klinice Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi, na podstawie zgody Komisji Bioetycznej UM w Łodzi Nr RNN/260/15/KE.
Jakie korzyści daje materac przeciw odleżynom MEDiMAT?
Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej, trójwymiarowej dzianiny o wysokiej jakości omawiany artykuł posiada bardzo wiele zalet.
Najważniejsze korzyści zapewniane przez materac przeciwodleżynowy MEDiMAT to:
- zapobieganie powstawaniu odleżyn i przyspieszenie gojenia się tych już istniejących;
- właściwości bakteriostatyczne - materac na odleżyny MEDiMAT został wzbogacony o jony srebra hamujące rozwój bakterii;
- ochrona przed roztoczami - powłoka z jonami srebra zapobiega namnażaniu się roztoczy, dzięki czemu produkt może być używany przez alergików;
- pomoc w poprawie ukrwienia i sprężystości skóry - odpowiada za nią nowoczesna, trójwymiarowa struktura;
- łatwość w zachowaniu higieny - możliwość prania w temperaturze do 60°C; mata nie nasiąka wodą i bardzo szybko schnie;
- wygoda w użytkowaniu i przenoszeniu - zapewniają ją niewielka waga produktu (ok. 2 kg), możliwość zwinięcia i schowania w dołączony do zestawu pokrowiec;
- ciche użytkowanie - nie ma konieczności stosowania pompki;
- wieloletnia trwałość (do 10 lat) - osiągnięta dzięki dużej odporności dzianiny na uszkodzenia;
- łatwość przytwierdzenia do materaca łóżka - MEDiMAT posiada dwie długie taśmy pozwalające na szybkie przymocowanie jej do materaca;
- poprawa obiegu powietrza - innowacyjna, oddychająca dzianina 3D pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu wilgoć i ciepło są odprowadzane na zewnątrz;
Jak dokładnie działa materac antyodleżynowy MEDiMAT?
Działanie, jakie zapewnia mata przeciwodleżynowa MEDiMAT, polega przede wszystkim na:
- zapobieganiu nadmiernemu uciskowi określonych punktów podparcia ciała poprzez rozkład ciężaru ciała na dużej powierzchni;
- amortyzowaniu dynamicznych sił działających krótkotrwale, ale z dużym natężeniem;
- zmniejszeniu sił poprzecznie tnących oraz tarcia pomiędzy skórą, a podłożem;
- zmniejszeniu spoczynkowego bólu mięśni co zwiększa poczucie komfortu u pacjenta;
- zapewnieniu prawidłowego przepływu powietrza.
Składnikiem aktywnym umieszczonym na MEDiMAT jest chlorek srebra. Kiedy na materacu pojawia się wilgoć (na przykład z potu), w naturalny sposób bakterie zaczynają się namnażać, a srebro zaczyna działać. Aktywnym jonom udaje się przedostać przez błonę komórkową mikroorganizmów i zablokować oddychanie komórki uniemożliwiając jej pobieranie pokarmu co prowadzi do jej obumarcia.
MEDiMAT materac przeciwodleżynowy - jak używać?
Ze względu na dużą elastyczność materiału, z którego wykonana jest omawiana antyodleżynowa mata, jej wymiary po wyjęciu z pokrowca mogą nieco różnić się od wymiarów ostatecznych. Dlatego przed użyciem należy produkt rozłożyć na powierzchni materaca, otwartą dłonią delikatnie naciągnąć go wzdłuż i w poprzek łóżka oraz przymocować gumami do materaca. Mata po 15 minutach osiągnie pożądane wymiary.
Artykuł nie wymaga pompowania.
Dla zwiększenia komfortu użytkowania matę przeciwodleżynową MEDiMAT należy nakryć prześcieradłem.
Materac na odleżyny - opinie o MEDiMAT
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi wydał opinię i ocenę dotyczącą MEDiMAT. Omawiany produkt został w nich określony m.in. jako łatwy w mocowaniu, stanowiący doskonałą izolację od materaca, nadający się do wielokrotnego wykorzystania po przeprowadzeniu dezynfekcji. Pełną treść opinii znajdziecie tutaj, zaś opinię można przeczytać pod tym linkiem.
Kolejną opinię dotycząca MEDiMAT wydał Oddział Medycyny Paliatywnej Szpitala Zakonu Bonifratrów im. Jana Bożego w Łodzi. Doceniono w niej zwłaszcza duży komfort użytkowania MEDiMAT oraz brak podatności na odkształcenia i uszkodzenia. Z całą opinią można zapoznać się tutaj.
Co równie ważne: dzianina, z której wykonane są maty przeciwodleżynowe MEDiMAT, posiada certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX ® dla produktów klasy I wydawany przez Instytut Włókiennictwa. Jest to rozpoznawalny na całym świecie znak bezpieczeństwa produktów włókienniczych. Artykuły oznaczone znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® są pozbawione jakichkolwiek substancji szkodliwych w stężeniach, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie użytkownika, w tym chlorofenoli, pestycydów, alergizujących barwników, formaldehydu, metali ciężkich ekstrahowanych czy azowych barwników.
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r.
** Ustawa o Wyrobach Medycznych z dnia 20.05/2010 r. (Dz.U. 2020 poz. 186)