
Spis treści:
-
Bóle dolnego odcinka kręgosłupa
-
Dyskopatia - co to jest?
-
Typy przebiegu dyskopatii
-
Diagnostyka oraz zalecenia terapeutyczne dla pacjenta z dyskopatią
-
Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?
-
Dyskopatia, a leczenie operacyjne
-
Rwa kulszowa
-
Objawy rwy kulszowe, objawy umbago
-
Jak leczyć bóle wywołane rwę kulszową?
Bóle dolnego odcinka kręgosłupa, zaraz po bólach głowy, są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości na które skarżą się pacjenci.
W schorzeniach kręgosłupa oraz bólach pleców dużą uwagę powinno zwrócić się na wszelkiego rodzaju skrzywienia kręgosłupa. Szczególnie boczne skrzywienia kręgosłupa, które są widoczne po pochyleniu się pacjenta ku przodowi.
Uważa się, że dyskopatie są najczęstszą przyczynę bólu w dolnym odcinku kręgosłupa.
Dyskopatia - co to jest?
Dyskopatia to choroba dysku (jego uszkodzenia lub zwyrodniania). Dyskopatia często może przybierać formę przepukliny dysku co wywołuje bóle kończyn rąk, nóg. W dłuższym okresie dyskopatia prowadzi do zwyrodnienia stawów kręgosłupa.
Typy przebiegu dyskopatii:
1. Rwa ostra - przechodząca w ból przewlekły lub przemijający.
2. Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa.
Diagnostyka oraz zalecenia terapeutyczne dla pacjenta z dyskopatią
1. Ocena pacjenta cierpiącego na ból pleców
Diagnostyka pacjenta z dyskopatią powinna zawierać ocenę postawy, jego chodu, zakres ruchomości, siłę mięśni oraz badanie neurologiczne. Badanie powinno uwzględniać diagnostykę różnicową, nie ograniczając się tylko do lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
2. Kinezyterapia
W przypadku jeśli nie doszło do zaburzenia funkcji pęcherza moczowego lub jelit zaleca się stosowanie leczenia nieoperacyjnego, opartego głównie na kinezyterapii. Kinezyterapia powinna poprawić komfort funkcjonowania pacjenta, znieść dolegliwości bólowe. Kinezyterapia pozwala również na zminimalizowaniu ryzyka nawrotu choroby. Dobre wyniki daje połączenia kinezyterapii z innymi metodami fizjoterapeutycznymi.
3. Leczenie farmakologiczne przy bólach pleców
Leczenie farmakologiczne sprowadza się do stosowania leków przeciwbólowych (leków z grupy NLPZ) raz paracetamolu.
4. Czas leczenia
Ważny jest okres podjętego leczenia, wdrożony bezpośrednio po pojawieniu się dolegliwości bólowych.
5. Aktywność fizyczna
Pacjent powinien podejmować aktywność ruchową, która przyczynia się do szybszego ustąpienia dolegliwości bólowych.
6. Rodzaje ćwiczeń
W doborze ćwiczeń nacisk stawia się głównie na ćwiczenia wzmacniające wytrzymałość mięśni stabilizujących lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Ćwiczenia powinny być prowadzone pod kontrolą fizjoterapeuty.
7. Profilaktyka w leczeniu bólów pleców
Po zakończeniu procesu leczenia konieczne jest stosowanie się do zaleceń profilaktyki oraz systematyczne wykonywanie wyuczonych ćwiczeń.
Czego nie wolno robić przy dyskopatii lędźwiowej?
Zaleca się aby pacjencie dotknięci dyskopatią lędźwiową prowadzili oszczędzający tryb życia. Wskazane jest stosowanie twardych materacy do spania tak, aby odciążyć kręgosłup. Ponadto należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz przyjmowania pozycji z utrzymywaniem zgięcia w odcinku lędźwiowym. Ulgę mogą przynieść pływanie na wznak w ciepłej wodzie oraz okłady borowinowe i naświetlanie.
Dyskopatia, a leczenie operacyjne
Wskazaniami do leczenia operacyjnego dyskopatii są m.in.:
1. Codzienne objawy bólowe.
2. Ból trwający ponad 4-6 tygodni.
3. Wystąpienie objawów neurologicznych lub rdzeniowych.
Rwa kulszowa, 'umbago', lędźwiowa rwa kulszowa
Rwa kulszowa określana potocznie umbago to nic innego jak wypadnięcie krążka lędźwiowego.
Objawy rwy kulszowe, objawy umbago:
1. Miejscowe bóle kręgosłupa w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
2. Nagły objaw tzw. postrzału - spowodowany wypadnięciem krążka.
Objawy rwy kulszowej mogą być również wynikiem zmian w pogodzie. Zanikają i po pewnym czasie pojawiają się ponownie. Czasami dolegliwości bólowe mogą mieć podłoże psychosomatyczne.
Przy różnicowaniu rwy kulszowej należy zwrócić uwagę na niestabilność kręgosłupa, zmiany degeneracyjne w stawach kręgosłupa, choroby takie jak: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zrosty po operacjach ginekologicznych oraz brzusznych.
Jak leczyć bóle wywołane rwę kulszową?
Z reguły nie stosuje się specjalistycznego leczenia bólu wywołanego rwą kulszową. Zaleca się krótkotrwałe leżenie w łóżku oraz miejscowe nagrzewanie.
W przypadku utrzymujących się bólów zaleca się wykonanie zdjęć RTG kręgosłupa lędźwiowego, zdjęć RTG kości krzyżowej, tak aby wykluczyć złamania lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Literatura: Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, Horyzonty współczesnej fizjoterapii, 2016.
Odciążająca poduszka AIRFLOW przy bólach pleców - na krzesło, na fotel - do siedzenia i jako oparcie Różne wzory i kolory