
Spis treści:
-
Mechanizm gojenia się odleżyn
-
Co pomaga w leczeniu odleżyn?
Mechanizm gojenia się odleżyn
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego odleżyny nie chcą się goić należałoby poznać mechanizm gojenia się odleżyn.
Proces gojenia się odleżyn ma charakter biologiczny i przebiega według następujących po sobie faz:
- Faza zapalenia lub wysięgu, która trwa zazwyczaj od 1 do 5 dni. Zachodzi na skutek urazu lub niedokrwienia w wyniku którego następuje proces wykrzepiania śródnaczyniowego i deregulacji płytek krwi;
- Faza ziarninowania lub wzrostu komórkowego - liczba komórek zapalnych zmniejsza się, pojawiają się fibroblasty, komórki endotelium oraz keratynocyty. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu tygodni;
- Faza naskórkowania - migrujące z brzegów rany komórki epitelium pokrywają ziarninę, powstaje nowy naskórek;
- Faza remodelowania blizny kiedy w powstałej tkance blizny zmienia się stężenie kolagenu oraz liczba fibroblastów;
W okresie gojenia się rany odleżynowej / odleżyny dochodzi do szeregu procesów prowadzących do powstania nowej tkanki oraz usuwania, degradacji tkanki uszkodzonej. Zaburzenie równowagi pomiędzy tymi dwoma procesami: powstawaniem i usuwaniem może doprowadzić do niegojeni się odleżyny oraz, w konsekwencji, powstania rany przewlekłej.
Leczenie odleżyn często wymaga interwencji chirurgicznej, która polega na wycięciu martwych tkanek oraz odświeżeniu brzegów rany.
Co pomaga w leczeniu odleżyn?
W leczeniu odleżyn duże znaczenie mają:
1. Utrzymanie wilgotnego środowiska leczenia rany odleżynowej;
2. Obniżenie pH środowiska rany - hamuje to namnażanie się bakterii;
3. Utrzymanie temperatury 37 stopni - przyspiesza to podziały komórkowe;
4. Szczelne zamknięcie rany.
W leczeniu odleżyn istotna pozostaje również odpowiednia profilaktyka przeciwodleżynowa polegająca na stosowaniu odpowiednich materacy / mat przeciwodleżynowych, wałków oraz poduszek przeciwodleżynowych, systematycznej zmianie pozycji ciała chorego, właściwej higienie ciała oraz utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej pacjenta.
Literatura: Profilaktyka i leczenie zachowawcze odleżyn, 4/2003.