Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Materac do łóżeczka dziecięcego - jak wybrać najlepszy? 4 podstawowe kryteria
24.jpg


Odpowiedni materac do łóżeczka to jeden z najważniejszych elementów wyprawki, mający wpływ nie tylko na komfort, ale także na zdrowy rozwój niemowlęcia. Na rynku istnieje ogromna ilość materacy dla dzieci o różnych rozmiarach, grubościach i z przeróżnym wypełnieniem. Jak wybrać ten idealny?

Z artykułu dowiesz się:
 • jak dobrać rozmiar materaca do łóżeczka dziecięcego
 • jaką twardość powinien mieć materac dla niemowlaka
 • jakie wypełnienia materacy dziecięcych są najpopularniejsze
 • dlaczego tak ważna jest odpowiednia przewiewność materaca dziecięcego

Odpowiednio dobrany materac do łóżeczka wpływa nie tylko na komfort malucha i jakość jego snu, ale także na rozwój, ponieważ elastyczny, rozwijający się intensywnie kręgosłup dziecka potrzebuje optymalnego, równomiernego podparcia. Zapoznaj się więc z podstawowymi kryteriami wyboru odpowiedniego materaca do łóżeczka dziecięcego.

1. Rozmiar materaca do łóżeczka dziecięcego

  Materac do łóżeczka powinien ściśle przylegać do szczebelków łóżeczka. Przy zbyt dużych szczelinach maluch może się zaklinować i zrobić sobie krzywdę. Najpopularniejsze są łóżeczka, a więc i materace w rozmiarach 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm.

  Dostępne materace dla niemowląt mają grubości od 5 do nawet 15 cm. Jednak ważniejsza niż grubość jest przede wszystkim gęstość wypełnienia, która zapewni optymalne podparcie. Lepszy więc będzie materac 8 cm z gęstej pianki, niż 15 cm, w który dziecko się zapada. Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiednio gęsty? Postaw go przy ścianie - jeżeli oparty stoi stabilnie, nie wywija się i nie wygina prawdopodobnie jest wystarczająco gęsty.

  2. Materac do łóżeczka - twardość

   Materac dla niemowlaka powinien być średnio-twardy. Bardzo twardy materac będzie niewygodny, natomiast zbyt miękki uniemożliwi dziecku swobodną zmianę pozycji i nie da optymalnego podparcia dla kręgosłupa, co może prowadzić do wad rozwojowych i kłopotów z postawą w przyszłości. Idealne podłoże do snu dla maleństwa powinno być dość twarde i równe. Dlatego właśnie w pierwszych miesiącach życia maluch powinien spać bez poduszki.

   W pierwszych latach życia dziecka zrezygnuj również z materaca strefowego, który podzielony jest na fragmenty o różnych stopniach twardości. Tego typu podłoża zarezerwowane są raczej dla starszych dzieci i dorosłych. 

   3. Wypełnienie materaca do łóżeczka

    Właściwości materaca do łóżeczka dziecięcego determinuje w największym stopniu materiał, z jakiego jest wykonany. Najpopularniejsze rodzaje dziecięcych materacy to:

    Materac kokosowy

    Posiada warstwę z naturalnych włókien kokosa, które mogą być pokryte dodatkowo cienką warstwą lateksu. Odporny na zniekształcenia. Materace kokosowe bywają podatne na zawilgocenia (co prowadzi do rozwoju drobnoustrojów), a w niektórych wersjach także zbyt twarde dla maluszka.

    Gryczany materac do łóżeczka

    Materac pikowany z przestrzeniami wypełnionymi łuską gryczaną. Dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia wentylację. Dla niektórych dzieci może być jednak niewygodny. Łuski gryki pod wpływem ciepła mogą również wydzielać drażniący zapach.

    Materace gryczano – kokosowe

    Niedawno rynek przeżywał istny boom na materace, które z jednej strony miały warstwę kokosową, z drugiej gryczaną. Takie materace cechują się wysoką przewiewnością, ale mogą być niewygodne dla dzieci i trudne w utrzymaniu w czystości.

    Materace sprężynowe

    Są trwałe i zapewniają odpowiednie podparcie, jednak ze względu na sprężynowanie nie są polecane dla niemowląt i ich wrażliwych kręgosłupów. Tego typu materac lepiej sprawić kilkulatkowi.

    Piankowy materac do łóżeczka

    Najpopularniejszy rodzaj materaca do łóżeczka. Występują w wielu wersjach i cenach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dostępne są materace z pianki PU (poliuretanowej), HR (poliuretanowej wysokoelastycznej) i termoplastycznej. Pianki PU i HR są odpowiednie dla niemowląt pod warunkiem, że będą miały wysoką gęstość. Materac z pianki termoplastycznej dopasowuje się do kształtu ciała, jednak nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia.

    Materac do łóżeczka lateksowy

    Wykonany z bloku pianki lateksowej. Jest elastyczny i zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Niestety naturalny lateks ze względu na zawartość białek może uczulać. Syntetyczny natomiast ma gorszą przewiewność.

    4. Przewiewność materaca dla niemowlęcia

     Bardzo istotną właściwością materaca do łóżeczka dziecięcego jest przewiewność. Cyrkulacja powietrza ma zapewniać dziecku komfort snu i wypoczynku, a także zapobiegać zatrzymywaniu się wilgoci. Nieprzewiewne, wilgotne środowisko stwarza przecież idealne warunki do zagnieżdżania roztocza czy innych drobnoustrojów powodujących alergie. A o wilgoć nietrudno – maleństwom często się ulewa, zdarza się przemoczyć pieluszkę, na powierzchnię materaca trafia też ślina.

     By zapewnić dzieciom higieniczne warunki snu, rodzice stosują nieprzemakalne prześcieradła, które blokują wilgoć przed wnikaniem w głąb materaca. Zapobiega to faktycznie trudnym do usunięcia zabrudzeniom i rozwojowi drobnoustrojów, ale również zatrzymuje lub mocno ogranicza cyrkulację powietrza. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzą oddychające nakładki na materace, które umieszcza się bezpośrednio na prześcieradle nieprzemakalnym. Dzięki zastosowaniu trójwymiarowego materiału zapewniają one swobodną wentylację, hamują rozwój drobnoustrojów, a także zapewniają dziecku równomierne podparcie, co jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju kręgosłupa.


     Sprawdź nasz zestaw: materac piankowy + prześcieradło nieprzemakalne + oddychająca nakładka TUTAJ     do góry
     Sklep jest w trybie podglądu
     Pokaż pełną wersję strony
     Sklep internetowy Shoper.pl