Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Czy w ciąży można spać tylko na lewym boku? Zdrowy sen w ciąży
10.jpg

Senność i zmęczenie często towarzyszą ciąży, szczególnie na samym jej początku. Mimo że kobiecy organizm pracuje na wysokich obrotach i bardzo potrzebuje efektywnego wypoczynku, przyszłe mamy bardzo często uskarżają się na problemy ze spaniem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego zalecane jest spanie akurat na lewym boku? Jak poprawić komfort snu w ciąży? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Dlaczego kobiety w ciąży odczuwają senność?

Bardzo duża senność i uczucie przemęczenia to jedne z typowych, pierwszych oznak ciąży i nie powinny budzić niepokoju. Ciało kobiety pracuje wtedy na wysokich obrotach, przede wszystkim za sprawą tworzącego się łożyska. Wymaga ono większej produkcji krwi, co obciąża serce. Senność może powodować również wzmożona produkcja działającego uspokajająco progesteronu, którego zadaniem jest podtrzymanie ciąży. Wpływ na ogólne zmęczenie mogą mieć również wyczerpujące organizm mdłości i wymioty, które w pierwszym trymestrze dotykają wiele przyszłych mam.

Problemy ze spaniem w ciąży

Po, dość często, trudnym pierwszym trymestrze, w drugim energia wraca za sprawą hormonów ciążowych. Przyszłe mamy nie są już tak senne, jednak nadal potrzebują dużej dawki wypoczynku. Bywa jednak, że pojawiają się pierwsze problemy. W związku z intensywniejszym procesem filtracji nerek oraz naciskiem na pęcherz kobiety w ciąży odczuwają częstszą potrzebę korzystania z toalety. Niestety przebudzenie w środku nocy nie zawsze kończy się szybkim, ponownym zaśnięciem. 

Przeszkodą w zdrowym, głębokim śnie może być też rosnący brzuszek i wzmagająca się aktywność malucha. Wiele kobiet dotyka również zgaga. Jest ona spowodowana zwiększoną ilością progesteronu, który może przyczyniać się do rozluźnienia mięśnia oddzielającego przełyk od żołądka, a tym samym do przedostawania się w górę drażniących kwasów żołądkowych. 

Dokuczliwe bywają także pojawiające się znienacka skurcze mięśni, szczególnie nóg. Są to w większości normalne objawy, które nie powinny być powodem do niepokoju, jednak w przypadku dużego nasilenia któregoś z nich warto skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego w ciąży zalecane jest spanie na lewym boku?

I i II trymestr

W I i II trymestrze ciąży nie ma konkretnych zaleceń co do spania w określonej pozycji. Wystarczy po prostu słuchać swojego ciała i układać się zgodnie z wygodą i upodobaniami. Jeżeli jakaś pozycja jest niekorzystna ciało po prostu daje o tym znać - automatycznie robi się niewygodnie i ma się ochotę zmienić ułożenie.

III trymest - spanie na plecach

W III trymestrze niezalecane jest zasypianie na plecach. Wynika to z tego, że powiększająca się macica zaczyna w tej pozycji uciskać kręgosłup oraz naczynia krwionośne (konkretnie żyłę dolną główną), co w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do zaburzeń w krążeniu, obniżeniu ciśnienia, a w efekcie nawet do niedotlenienia płodu. Szczególne znaczenie ma unikanie pozycji na plecach przy ciąży bardzo zaawansowanej, bliźniaczej, czy przy dużej masie dziecka, a także w przypadku, gdy przyszła mama cierpi na astmę, czy bezdech senny. 

Spanie na boku

Spanie na prawym boku jest względnie bezpieczne, ale może powodować ucisk żyły dolnej głównej, dlatego za najkorzystniejsze do spania dla kobiet w ciąży uznaje się ułożenie właśnie na lewym boku. Nie warto jednak dokładać sobie stresu i panikować, gdy w nocy obudzimy się na plecach. Wszystko jest okej, a ciało “wie co robi”. Wystarczy przekręcić się na bok i spokojnie spać dalej.


Spanie na brzuchu

Co ze spaniem na brzuchu? Nie ma z tym problemu na początku ciąży, jednak gdy brzuch zaczyna się zaokrąglać staje się to niewygodne, a na późniejszych etapach ciąży wręcz niemożliwe.

W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który ma najlepszą wiedzę na temat rozwoju płodu oraz doświadczenie w swojej pracy. Rozwieje on wszelkie wątpliwości, a w razie konieczności wyda konkretne zalecenia.

Komfort snu w ciąży

By zapewnić sobie maksymalny komfort podczas snu warto sięgnąć po udogodnienia. Jednym z nich może być MEDiMAT – nowoczesna, lekka mata z innowacyjnej dzianiny przestrzennej. Mata ma formę trójwymiarowej siatki z warstwą stabilizacyjną. Jej wnętrze to gęsta sieć monofilamentów (jednolitych włókien), dzięki którym mata jest sprężysta i utrzymuje dystans między ciałem a podłożem. Taka budowa daje również stabilne i wygodne podparcie dla ciała, rozłożenie ciężaru i odciążenie mięśni, co jest niezwykle ważne przy coraz bardziej powiększającym się brzuchu. 

MEDiMAT redukuje nacisk punktowy wystających części ciała, co może okazać się nieocenione u przyszłych mam, które mają zalecone leżenie z powodu zagrożenia ciąży lub ryzyka powikłań.

Mata zapewnia również swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu możemy uniknąć przegrzania i utrzymać fizjologiczną temperaturę ciała. Nie chłonie wilgoci, ale doskonale odprowadza ją na zewnątrz i ułatwia parowanie. Poprawi więc komfort kobiet, u których na różnych etapach ciąży występują nagłe uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Struktura MEDiMAT zbliżona do plastra miodu delikatnie masuje ciało i poprawia mikrokrążenie, co może pomóc w zredukowaniu drętwienia i obrzęków.

Mata nie wymaga podłączenia do prądu, nie emituje dźwięków, nie jest awaryjna. By z niej korzystać wystarczy rozłożyć ją na materacu, przymocować gumami oraz nakryć prześcieradłem. MEDiMAT można prać w pralce.

Sprawdź więcej tutaj - Nowoczesna mata MEDiMAT


Jak jeszcze można poprawić jakość snu w ciąży?

Przede wszystkim – nie panikuj. Słuchaj swojego ciała, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i niepokoju związanego z dolegliwościami lub zaburzeniami snu skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Stres nie jest wskazany i z pewnością nie pomoże się wyspać.

Ogranicz spożycie kofeiny oraz potraw powodujących zgagę (np. Tłustych, smażonych, pikantnych), szczególnie przed snem.

Ostatni posiłek jedz nie później niż ok. 2 godziny przed snem. Kolacja powinna składać się z produktów węglowodanowych oraz białkowych, które podniosą poziom serotoniny. Hormon ten pomaga się zrelaksować i reguluje sen.

Pij dużo płynów w ciągu dnia, ale zmniejsz ich spożycie bezpośrednio przed snem, by ograniczyć pobudki na korzystanie z toalety.

Staraj się złapać regularny tryb życia - kładź się i wstawaj codziennie o podobnej porze.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań zażywaj ruchu na świeżym powietrzu oraz wykonuj bezpieczne ćwiczenia w domu. Polepszy to Twój nastrój i jakość snu. Unikaj jednak wysiłku i dużego pobudzenia tuż przed snem, ponieważ u niektórych powoduje to problem z wyciszeniem się i szybkim zaśnięciem.

W przypadku problemów z zasypianiem zapytaj lekarza o bezpieczne preparaty oraz napary ziołowe, które wspomagają dobry sen.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl