Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Pielęgnacja przeciwodleżynowa osoby leżącej
82.jpg

Odleżyny powstają na skutek niedokrwienia tkanek z powodu ucisku naczyń tętniczych i żylnych. Odpowiednia pielęgnacja skóry oraz właściwe zabiegi mechaniczne mają duże znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Ułożenie ciała pacjenta powinno się zmieniać co 2 godziny ponieważ zbyt długie pozostawiani w jednej pozycji może prowadzić do powstawania odleżyn. W pozycji osoby leżącej należy zwrócić uwagę na: prawidłowe ułożenie głowy i stóp oraz symetrię bioder i barków.

Przy zmianie pozycji ciała pacjenta należy uważać na tarcie, które powstaje w czasie pocierania ciała o bieliznę osobista lub pościelową. To również może przyczyniać się do powstawania odleżyn. Unikać należy również bezpośredniego nacisku na małe powierzchnie ciała, np. palcami.

Przy zmianie pozycji można stosować technikę hamaka, która polega na przesuwaniu chorego bezpośrednio na podkładzie wykonanym z mocnego materiału. W ten sposób nie dotyka się chorego i nie naraża na powstawanie dodatkowych odleżyn.

Pacjent nie powinien leżeć na podkładach foliowych, gumowych lub ceratowych, które nie przepuszczają powietrza.

Jeśli pacjent leży na boku ważne jest aby zwrócić uwagę na wystające części kości udowej ponieważ jest to miejsce, gdzie bardzo często powstają odleżyny. Warto zastosować wtedy specjalną poduszkę przeciwodleżynową, która ochroni tą część ciała.

Poduszka przeciwodleżynowa AIRFLOW

Szczególnie niebezpieczna jest pozycja półleżąca lub półsiedząca. Pacjent ześlizguje się, zapiera piętami o twarde podłoże co przyczynia się do powstawania odleżyn na piętach oraz w okolicy kości ogonowej krzyżowej. Należy unikać stosowania krążków z dziurą pod pięty ponieważ mogą one tamować swobodny przepływ krwi. Lepiej sprawdzi się tutaj poduszka przeciwodleżynowa.

W pozycji siedzącej zaleca się, aby pacjent siedział jak najbardziej prosto z kolanami lekko ugiętymi. Można stosować poduszki podpierające ręce.

Produkty typu: krążek przeciwodleżynowy, poduszka przeciwodleżynowa z otworem, poduszka krążek przeciwodleżynowy NIE są zalecane w profilaktyce przeciwodleżynowej. Stosowanie tych wyrobów może prowadzić do ucisku naczyń krwionośnych, pogardzenia krążenie krwi oraz utlenowanie tkanek. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl