Darmowa wysyłka przy zamówieniach od 399 zł

Uderzenia gorąca - czy zwiastują wyłącznie menopauzę?
16.jpg

Uderzenie gorąca to nagłe uczucie ciepła przepływającego przez całe ciało, któremu często towarzyszy pocenie oraz wypieki. Trwa zwykle od 30 sekund do nawet kilkudziesięciu minut. Uderzenia gorąca związane są najczęściej ze zmianami hormonalnymi i wahaniami biochemicznymi w organizmie. U kobiet kojarzą się przede wszystkim z menopauzą, jednak warto wiedzieć, że nie tylko okres przekwitania może być ich przyczyną.

Uderzenia gorąca w trakcie menopauzy

Uderzenia gorąca najczęściej kojarzone są jako pierwszy objaw menopauzy. Czym jest jednak menopauza? W terminologii medycznej menopauza jest ostatnią miesiączką w życiu kobiety, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie. Cały okres poprzedzający ją to klimakterium, czyli przekwitanie, które występuje zwykle między 44, a 56 rokiem życia. Intensywne uderzenia gorąca często są jednym z pierwszych objawów przekwitania i mogą występować nawet kilka lat przed menopauzą, a także już po niej. Są efektem obniżenia poziomu estrogenów w organizmie.

Metody na uderzenia gorąca w czasie przekwitania

Terapia hormonalna

Jedną z najskuteczniejszych metod zahamowania uderzeń gorąca w czasie przekwitania jest terapia hormonalna. Zastępcza terapia niesie ze sobą jednak ryzyko groźnych powikłań. Badania kobiet, które zdecydowały na terapię hormonalną potwierdziły, że wzrasta u nich ryzyko wystąpienia ataku serca, wylewu czy raka piersi. Jest to zatem bardzo poważna decyzja, którą należy podjąć po wnikliwej konsultacji lekarskiej.

Naturalne sposoby na uderzenia gorąca

Wiele kobiet decyduje się na walkę z uderzeniami gorąca za pomocą naturalnych sposobów. Zamiast estrogenów przyjmować można produkty ziołowe (np. schłodzone herbatki z szałwią, miętą pieprzową, czy kozłkiem lekarskim), witaminę E oraz fitoestrogeny – czyli estrogeny roślinne. Skutki długotrwałego stosowania fitoestrogenów nie zostały jednak jeszcze dokładnie przebadane, więc medycyna nie może jednoznacznie wykluczyć tego, czy nie niosą ze sobą podobnego ryzyka, jak terapia hormonalna.
W złagodzeniu uderzeń gorąca pomóc może również ograniczenie picia kawy i spożywania alkoholu czy rzucenie palenia.


Mata na uderzenia gorąca

Doraźnie z efektami uderzeń gorąca można walczyć za pomocą nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest MEDiMAT – innowacyjna mata, która dzięki swojej strukturze pozwala na swobodną cyrkulację powietrza oraz efektywne odprowadzanie wilgoci. Jej zastosowanie jest bardzo proste - wystarczy umieścić MEDiMAT na materacu i nakryć prześcieradłem. MEDiMAT niweluje nieprzyjemne skutki uderzeń gorąca i wzmożonej potliwości podczas snu. Dzięki zapewnieniu przepływu powietrza, ciało jest cały czas odpowiednio wentylowane - ułatwia to utrzymanie fizjologicznej temperatury oraz komfortowej suchości skóry, a także pomaga przeciwdziałać nagłym wybudzeniom. Wspomaganie zdrowego snu jest bardzo istotne, ponieważ w okresie przekwitania powszechna jest również bezsenność. MEDiMAT polecana jest również kobietom w ciąży, którym dokuczają uderzenia gorąca, czy bóle związane z powiększającym się brzuchem. Więcej o zdrowym śnie w ciąży napisaliśmy TUTAJ.

Nadczynność tarczycy, a uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi. Nie muszą one dotyczyć wyłącznie menopauzy, ale także nadczynności tarczycy. Towarzyszy jej często nasilona termogeneza i związana z tym czynność gruczołów potowych, osłabienie, zmęczenie, drażliwość, kołatanie serca oraz trudności w skupieniu uwagi. Jeśli podejrzewasz, że uderzenia gorąca w Twoim przypadku mogą wynikać z nadczynności tarczycy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą (endokrynologiem) oraz wykonaj zalecone badania diagnostyczne, które będą podstawą do rozpoczęcia leczenia.

Uderzenia gorąca jako skutek uboczny leków

Uderzenia gorąca mogą powodować zażywane leki. Warto zatem uważnie czytać ulotki dołączane do medykamentów. Często uderzenia gorąca dotykają pacjentów zażywających niektóre leki przeciwdepresyjne, czy preparaty na osteoporozę. Jeżeli uderzenia gorąca pojawiające się po zażyciu leków są bardzo uciążliwe należy skonsultować się z lekarzem, który może podjąć decyzję o zmienia sposobu leczenia.

Uderzenia gorąca i potliwość u osób z nadwagą

Bardzo często na uderzenia gorąca i potliwość skarżą się osoby z nadwagą i otyłością. Wiąże się to przede wszystkim z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejszą metodą zatrzymania uderzeń gorąca w tym przypadku będzie zrzucenie zbędnych kilogramów - najlepiej za pomocą zrównoważonej, zdrowej diety oraz umiarkowanej, systematycznej aktywności fizycznej. Wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz dietetykiem, którzy pomogą dobrać odpowiednią ścieżkę

Stres, lęk, niepokój

Często uderzenia gorąca i potliwość są odpowiedzią organizmu na silny bodziec emocjonalny. W tym przypadku często uderzeniom gorąca towarzyszy drżenie rąk i ogólne emocjonalne rozbicie. Może to być chwilowe, związane np. ze stresującym wystąpieniem, trudnym dniem w pracy, czy przejściowymi kłopotami. Jeśli jednak lęk towarzyszy nam przez dłuższy czas warto zasięgnąć porady specjalisty, który zaleci najlepsze rozwiązanie terapeutyczne.

Uderzenia gorąca, a niewłaściwa dieta

Przyczyną uderzeń gorąca mogą być spożywane przez nas potrawy czy napoje. Uderzenia gorąca mogą występować po spożyciu alkoholu, dużej ilości kofeiny, czy pikantnych potraw. W tym przypadku najskuteczniejszą metodą walki z tym objawem będzie ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety produktów, po których występują uderzenia gorąca.

Jak widać uderzenia gorąca nie muszą być wyłącznie objawem przekwitania. Mogą mieć wiele różnych powodów - od bardzo błahych jak spożycie pikantnych przypraw, po poważne jak np. nadczynność tarczycy. W walce z uderzeniami gorąca można sięgnąć po leki, jednak nie zawsze są one bezpieczne zatem należy zachować maksymalną ostrożność i nigdy nie zażywać preparatów bez konsultacji z lekarzem. Do bezpiecznych sposobów na uderzenia gorąca należy użycie oddychającej maty, która pomoże w zniwelowaniu dokuczliwych objawów. Należy również wnikliwie obserwować swój organizm i jego reakcje - być może w pozbyciu się uderzeń gorąca pomoże zmiana nawyków, diety czy zrzucenie nadprogramowych kilogramów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl